Korištenjem dronova i videonadzora te češćim policijskim ophodnjama nadzirat će se lokacije na kojima su u posljednje vrijeme zabilježena učestala paljenja smeća, objavila je Međimurska županija na svojim internetskim stranicama.
Na tu je temu u županijskoj vijećnici održan sastanak kojem su nazočili predstavnici Međimurske županije, gradova i općina koje u svom sastavu imaju romska naselja, policije i vatrogastva.
Gomilanja smeća, divlji deponija i namjernog paljenja smeća i poljoprivrednih površina, među najvećim su problemima koje ističu predstavnici jedinica lokalnih samouprava u sklopu kojih su romska naselja. Dio mještana romskih naselja ne plaća odvoza otpada stoga su dugovanja prema komunalnim poduzećima iznose i više stotina tisuća kuna.
Policijska uprava međimurska u ovoj je godini zabilježila čak 51 slučaj spaljivanja smeća. JVP Čakovec je 117 puta intervenirala na poziv građana zbog paljenja smeća. Problem je što i kod većine požara nema evidentiranih počinitelja pa ih se ne može adekvatno kazniti.
Izostanak postupanja nadležnih državnih službi, naveo je jedinice lokalne samouprave na daljnju zajedničku konstruktivnu raspravu. Kako bi se pokušao riješiti problem, Županija će krenuti u nabavu dronova i videonadzora koji će za početak biti postavljen i nadzirati lokacije na kojima je učestala pojava paljenja, a pojačat će se i policijske ophodnje po naseljima.
Predstavnici međimurskih gradova i općina uputili su apel građanima da svoj otpad predaju isključivo pružateljima javne usluge koji ga sakupljaju.
Dogovoreno je da će na sastanak u Međimurje pozvati nadležne ministre kako bi ih se ponovno upoznalo sa stvarnom situacijom, s obzirom na to da država i dalje nema sluha za navedene probleme Međimurki i Međimuraca, zaključuje se u županijskoj objavi.