S dolaskom jeseni, mijenja se i profil spašavanja koje izvodi HGSS. Turistička sezona je završena i stranih avanturista na sve je manje na hrvatskoj obali, ali zato raste broj akcija u kontinentalnoj Hrvatskoj.
„Molimo sve koji odlaze sakupljati jesenske šumske plodove da se kreću u grupi, isplaniraju put tako da krenu rano i izađu iz šume prije mraka, imaju napunjen mobitel te adekvatnu odjeću i obuću! Dani postaju sve kraći, mrak i temperatura se u šumskim područjima spuštaju vrlo brzo, a ljudi se lako zanesu tražeći gljive ili kestenje. Ako osoba nema rasvjetu kretanje i orijentiranje postaje teško, često i potpuno nemoguće“, poručio je Jadran Kapović, pročelnik Komisije za informiranje i analitiku u HGSS-u.
S dolaskom jeseni, mijenja se i profil spašavanja koje izvodi HGSS. Turistička sezona je završena i stranih avanturista sve je manje na hrvatskoj obali, ali zato raste broj akcija u kontinentalnoj Hrvatskoj.
Posljednjih godina svake jeseni raste broj intervencija za izgubljenim sakupljačima kestena i gljiva. Svakom spašavanju prethodi potraga koja može potrajati satima, a zbog naglih promjena meteoroloških uvjeta i brzog pada temperature s dolaskom noći čak i one akcije koje na prvu djeluju bezazleno mogu imati tragične posljedice zbog pothlađivanja. Iz tog razloga iznimno je važno da se unesrećeni ili njihovi bližnji na vrijeme jave HGSS-u kako bi potraga i spašavanje bili obavljeni u najkraćem mogućem roku.
„Spašavatelji HGSS-a u posljednja dva dana su čak devet puta izlazili na teren. Zabrinjava da smo u tih devet intervencija čak četiri puta tragali za sakupljačima gljiva, a dodamo li tome i jednu potragu za sakupljačem kestena, više od pola potraga posvećeno je ljudima koji su zalutali u šumi tražeći jesenske plodove. Sve potrage za sakupljačima sretno su završene te je sveukupno iz šuma spašeno šest osoba“, dodao je Kapović.