I u protekloj pandemijskoj godini hrvatski rukomet imao je zapaženih rezultata. U izboru za najbolju rukometašicu konkurirala je i naša Međimurka, Stela Posavec, hrvatska reprezetativka i igračica zagrebačke Lokomotive.
Kadeti su donijeli srebro s Europskog prvenstva koje je Hrvatski rukometni savez besprijekorno organizirao u Varaždinu i Koprivnici. Rukometaši na pijesku su pak u Varni, na Europskom prvenstvu također osvojili srebro. Na oba ta natjecanja imali smo svoje predstavnike u idealnoj postavi, odnosno MVP-a.
Nakon sjajne 2020. godine kad su obje seniorske selekcije osvojile europske medalje, u godini što je iza nas nijedna se nije iskazala na svjetskoj smotri. Rukometaši su osvojili 15., a rukometašice 18. mjesto. Uz sve to ostali smo bez Olimpijskih igara.
Zato su nas razveselile kadetkinje koje su u Crnoj Gori osvojile 5. mjesto. Juniorke su bile 7. na istom natjecanju u Sloveniji. I opet je idealnoj postavi bilo naših mladih rukometašica.
Na klupskom planu Hrvatska ove sezone ima čak 4 kluba u dva najelitnija europska natjecanja. Podravka Vegeta i PPD Zagreb igraju u Ligi prvaka, Lokomotiva i Nexe su u Europskoj ligi. A time se ne može pohvaliti niti jedan hrvatski ekipni sport.
Sve to imali su sasvim sigurno u vidu sportski novinari i rukometni djelatnici kada su dijelili svoje glasove u tradicionalnom 28. izboru najboljih, koji zajednički organiziraju i provode Hrvatski rukometni savez i Sportske novosti. S ponosom možemo reći da smo i ove godine sudjelovali u odabiru najboljih na nacionalnoj razini, a ispred naše sportske redakcije glasala je urednica Željka Švenda.
U svakoj od četiri kategorije imali smo po pet kandidata.
Evo najboljih u 2021. godini:
NAJBOLJA HRVATSKA RUKOMETAŠICA ZA 2021. – ANA DEBELIĆ
Sjajnu formu s Europskog prvenstva iz prethodne godine kad je izabrana u idealnu ekipu natjecanja, Ana Debelić je prenijela u i svoj tadašnji ruski klub Astrahanočku. Te su joj igre na kraju donijela najveću moguću nagradu – poziv europskog prvaka norveškog Kristiansanda. Uz sve to, s Hrvatskom je nakon deset godina posta nastupila na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj. Anina konkurencija bile su redom sjajne rukometašice – od Katarine Ježić koja je igrala finale Europske lige sa Siofokom, Valentine Blažević koja je izvrsno vukla reprezentaciju na oba velika natjecanja u posljednjih 365 dana, do Stele Posavec koja je s Lokomotivom osvojila domaći Kup, igrala finale Challenge kupa, ušla u Europsku ligu, odnosno Dejane Milosavljević koja je bila prvakinja s Podravkom i jedan od najboljih strijelaca Lige prvakinja. Ana Debelić je prvi put stigla do naslova najbolje u Hrvatskoj. Ona je ujedno i prva kružna napadačica u povijesti kojoj je to uspjelo. Rekorderka je Andreja Penezić s 9 naslova.
- ANA DEBELIĆ – 64 BODOVA
2. KATARINA JEŽIĆ – 50 BODOVA
3.VALENTINA BLAŽEVIĆ – 37 BODOVA
4. STELA POSAVEC – 33 BODA
5. DEJANA MILOSAVLJEVIĆ – 8 BODOVA
NAJBLJI RUKOMETAŠ ZA 2021. – LUKA CINDRIĆ
Još je žešća konkurencija bila među rukometašima. Ipak, kada netko osvoji naslov europskog prvaka i cijelu sezonu završi bez izgubljenog boda u svim natjecanjima, što je podatak za Ripleya i povijest, onda je logično da je najbolji. To je 2021. godine bio Luka Cindrić. Šteta je samo što da ga na toj razini nismo vidjeli u dresu reprezentacije, premda je u Montpellieru na olimpijskim kvalifikacijama bio jedan od najboljih. Ali za mnogo toga krive su ozljede. Luka je za suparnike imao kremu europskog rukometa: kapetana hrvatske reprezentacije i Kiela Domagoja Duvnjaka koji je osvojio naslov prvaka u najjačoj ligi svijeta. Željko Musa je kao kapetan predvodio Magdeburg do naslova pobjednika Europske lige. Nakon toga preselio je u PPD Zagreb i na dobrom je putu da taj klub uvede u nokaut fazu. David Mandić je kao kapetan, PPD Zagreb odveo do dva domaća trofeja. Halil Jaganjac je sjajnu sezonu u Nexeu okrunio potpisom ugovora, kao posuđeni igrač Kielcea, s njemačkim velikanom Rhein Neckar Lowenom. Luki Cindriću to je treći put da je izabran za najboljeg hrvatskog rukometaša. Naslove je osvajao još 2017. i 2018. godine. Inače, listu najboljih u povijesti predvode Ivano Balić i Domagoj Duvnjak s pet naslova pobjednika.
1.LUKA CINDRIĆ – 84 BODA
2. DOMAGOJ DUVNJAK – 64 BODA
3. ŽELJKO MUSA – 21 BOD
4. HALIL JAGANJAC – 20 BODOVA
5. DAVID MANDIĆ – 3 BODA
NAJBOLJI TRENER ZA 2021 – NENAD ŠOŠTARIĆ
Zanimljivo je bilo i u kategoriji izbora najboljih trenera u 2021. godini. Poseban žiri Sportskih novosti na kraju je za najboljeg izabrao Nenada Šoštarića. Popularni Šoka vodio je svoju Lokomotivu do pobjede u hrvatskom Kupu što je bio izniman doseg s obzirom na snagu i moć Podravke Vegete protiv koje je igrao finale. Pri tome je stigao i do finala Challenge kupa. Na kraju je vodio reprezentaciju na Svjetskom prvenstvu, a Hrvatske tamo nije bilo punih deset godina. Nakon što je prošle godine dobio posebno priznanje Hrvatskog rukometnog saveza za broncu s Europskog prvenstva u Danskoj, Nenadu Šoštariću ovo je drugi naslov najboljeg u Hrvatskoj. Tu čast doživio je i 2017. godine. Najviše naslova do sada ima legendarni Lino Červar. On je čak 11 puta bio izbran za najboljega u Hrvatskoj.
NAJBOLJI SUDAČKI PAR ZA 2021 – MATIJA GUBICA – BORIS MILOŠEVIĆ
Jednom davno rekli smo da ih nema, trebalo bi ih izmisliti. Jer oni su ne samo najbolji sudački par Hrvatske, već složit će se mnogi i svijeta. I to ne samo 201. godine, već jako, jako dugo. Još dugo će se prepričavati njihove briljantne reakcije u susretu Danske i Egipta na Svjetskom prvenstvu kada su u samoj završnici isključili Mohameda Mamduha zbog preranog ulaska na teren, a pri tome je Egipat imao napad za pobjedu. Pa su onda dali crveni karton Mikkelu Hansenu jer nije ostavio loptu nakon što su označili pasivni napad Danske. Egipat je tako dobio sedmerac, a jedan od najboljih igrača svijeta morao na klupu. Ali tu nije bio kraj uzbuđenjima. Vrhunac su bio dosuđeni sedmerac za Dansku jer se Ibrahim El-Masry nije želio pomaknuti na propisanu udaljenost pri izvođenju devet metara. Tako je Danska dobila sedmerac nakon isteka vremena i priliku za izjednačenje koju je iskoristila te na kraju nakon raspucavanja sedmeraca otišla do pobjede a kasnije i naslova svjetskog prvaka. Mnogi će reći da je to bila „najluđa utakmica“ u rukometnoj povijesti. Mi možemo s ponosom reći sudili su je Hrvati Matija Gubica i Boris Milošević. Na sve to treba dodati da su sudili finale Super Globe turnira, najvažnije utakmice hrvatskog prvenstva. Nažalost, korona ih je zaustavila da ne odu u Tokio. Ali zato ćemo ih sigurno gledati u Parizu 2024. godine. Jer još su mladi. Ovo im je tak 13. naslov najboljih u Hrvatskoj.
1.M.GUBICA – B. MILOŠEVIĆ – 93 BODA
2. D.JURINOVIĆ – M.MRVICA – 49 BODOVA
3. Z. LONČAR – D. LONČAR – 39 BODOVA
4. T. CINDRIĆ -R. GONZUREK – 9 BODOVA
5. A.MIKELIĆ – P. PARADŽINA – 2 BODA