Stanje u Međimurje plinu bila je glavna točka održane 10. sjednice Skupštine društva na kojoj se najviše rasprave vodilo oko visoke cijene plina.
Sjednici su bila prisutna 23 člana, a za predsjedavajuću je izabrana gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini.
Izvještaj o stanju društva Međimurje Plin d.o.o. Čakovec na dan 30. studenog 2022. kroz poslovanje u okviru globalne energetske krize i stanja na tržištu plina Republike Hrvatske u 2022. godini. Ostvarena je ukupan prihod od 422.877.822,34 kuna. Obveze Društva iznose 43.329.183,26, a ukupna potraživanja 47.797.202,16 euro. – navodi se u izvješću kojeg potpisuje direktor Međimurje plina Nenad Hranilović. Prema tome tvrtka bilježi oko šest milijuna kuna dobiti.
Isto je predstavio Skupštini navodeći kako su unatoč svim izazovima uspjeli uspješno poslovati te da je najvažnije da nijedan kupac nije ostao bez plina.
Sjednica je sazvana nakon što je 12 jedinica lokalnih samouprava suvlasnici Međimurje plina na konferenciji za medije održanoj sredinom prosinca u Prelogu izrazilo nezadovoljstvo tvrdeći Međimurje plin nije htio prihvatiti odredbu Vlade koja je odredila povlaštenu cijenu od 41 euro po megavat satu za sve neprofitne organizacije, osnovne i srednje škole, domove kulture, sportske centre. O tome više čitajte OVDJE.
U raspravu su se uključili gradonačelnici Preloga i Murskog Središća, Ljubomir Kolarek i Dražen Srpak tražeći odgovore zašto Međimurje plin nije prihvatio odluku Vlade. Načelnik Općine Selnica Ervin Vičević pitao je i zašto nije dobio odgovor na upit o raskidu ugovora. Zatražio je isti i napustio sjednicu.
Hranilović je skupštinarima objasnio da je takvu mogućnost od opskrbljivača u Hrvatskoj dobila samo tvrtka HEP plin Osijek. Istaknuo je i da ostale to stavlja u neravnopravan položaj na tržištu. Prema Ministarstvu gospodarstva, ostali opskrbljivači su bili dužni obavijestiti sve kupce koji imaju pravo na raskid ugovora i obavijestiti ih o pravno-financijskim posljedicama raskida istog, dok oni dalje odlučuju žele li otići kod drugog opskrbljivača.Kako se moglo čuti, pojedini vrtići i škole, kojima je istekao ugovor, promijenili su opskrbljivača.
Dobra vijest za predškolske ustanove kojima je Međimurje plin opskrbljivač je da Hranilović najavljuje nižu cijenu plina.
– Cijena plina na burzi smanjila se na oko 70 eura te će Međimurje plin od veljače sve predškolske ustanove opskrbljivati po cijeni od 41 euro plus opskrbna marža, odnosno 47,5 eura. Razlika će ići na teret troškova poslovanja Međimurje plina – objasnio je.
Nakon rasprave koja je trajala više od sat i pol, konačne je prijedloge iznio gradonačelnik Kolarek.
Zbog porasta kompleksnosti poslovanja i potreba okruženja uočava se potreba razmatranja organizacijskih promjena kako bi se Društvo moglo nositi sa svim izazovima u sadašnjosti i bliskoj budućnosti. Predlaže se proširenje Uprave društva za područja – član uprave ili direktor za područje opskrbe i distribucije te član uprave ili direktor za područje prodaje, financija i općih poslova. Predlaže se i raspisivanje novog natječaja za izbor revizora Društva za poslovnu 2022. godinu te dodatno, izradu financijskih izvještaja predlaže se i zahtjeva izrada i implementacija eksternog izvještaja o društveno odgovornom poslovanju za 2022. godinu.
Zaključeno je da će podneseni prijedlozi biti razmotreni te da će nova Skupština biti održana sredinom godine.