Hrvatska se može pohvaliti još jednom delicijom koja je upisana u Europski registar oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla.
Na tom popisu sada je i “Samoborska češnofka”.
Riječ je o dimljenoj kobasici za kuhanje koja je proizvedena od usitnjenog svinjskog, goveđeg ili junećeg mesa te masnog tkiva svinja uz dodatak uvarka od svježeg češnjaka i suhog bijelog vina. Posebnost ove suhomesnate delicije je i ručno povezivanje kobasica u par drvenim malim štapićem, a koja ovisi o vještini majstora.
‘Samoborska češnofka’ proizvodi se unutar administrativnih granica grada Samobora i okolnih naselja smještenih u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, na istočnim obroncima Samoborskog gorja.
Tim povodom u Somoboru je održana konferencija za medije na kojoj se govorilo o značaju projekta.
Predsjednik Udruge Samoborska češnofka Igor Runtas je govorio o putu od početne ideje do realizacije europske zaštite uz podsjetnik da se Samoborska češnofka u samoborskim zapisima spominje još od 1915. godine. Postupak zaštite naziva započeo je u svibnju 2020. godine podnošenjem zahtjeva Ministarstvu poljoprivrede za zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla.
– Smatram da je ovo dobar temelj za daljnji razvoj Samobora kao gastrodestinacije te da od ove zaštite koristi mogu imati svi, a ne samo članovi Udruge – poručio je Runtas te zahvalio svim na potpori.
Da će na tu potporu moći računati i u godinama pred nama potvrdila je samoborska gradonačelnica Petra Škrobot. Podsjetila je da je u postupku dobivanja zaštite i samoborski kukuruzni kruh.
Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije Josip Kraljičković podsjetio je da se prije 20 godina započelo s projektima Županijskih robnih marki na čemu su se stekla vrijedna iskustva u zaštiti autohtonih proizvoda.
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak podsjetio je da je do sad u Hrvatskoj zaštićeno 38 proizvoda EU oznakama. Polovica od njih su suhomesnati proizvodi. Dodao je da zaštićeni proizvodi, uz zaštitu same recepture, donose prepoznatljivost tradicije i kvalitete lokacije. Hrvatska se nalazi na 7. mjestu u Europi po broju zaštićenih proizvoda EU kvalitetom, dodao je.
Uz degustaciju Samoborske češnofke i ponudu samoborskih tradicijskih gastro proizvoda koje je pripremila Udruga Etno Fletno. Zapjevalo se i “Kraj kapele svete Ane” uz Đurđicu Pleše Vujica.