Hrvatski sabor odbacio je amandmane kojima bi Međimurska županija zadržala upravljačka prava nad Županijskom bolnicom Čakovec. Usvajanjem izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti za koji je u petak glasalo 77 saborskih zastupnika upravljanje će od iduće godine preuzeti država, a Županija će zadržati vlasnička prava.
Na konferenciji za medije koja je održana danas u županijskoj vijećnici nezadovoljstvo je time izrazio župan Matija Posavec. Pridružili su se županijski vijećnik Željko Pavlic, saborske zastupnice Andrea Marić i Boška Ban Vlahek , pročelnica za zdravstvo i socijalu skrb i predsjednica Upravnog vijeća Županijske bolnice Čakovec Sonja Tošić Grlač te predsjednik županijske Skupštine Dragutin Glavina.
„Ovaj Zakon o zdravstvenoj zaštiti ima i dobrih elemenata te je u nekim segmentima prepoznao probleme poput jačanja primarne zdravstvene zaštite, rane intervencije u djetinjstvu, smanjenje lista čekanja, uvođenje reda u sustav, no ono što smatram da je duboko pogrešno je centralizacija sustava općih i županijskih bolnica.“ rekao je u uvodu međimurski župan.
Dodao je da je 77 saborskih zastupnika ovakvom odlukom procijenilo da netko tko sjedi u Zagrebu i netko tko je postavljen, a ne izabran, najbolje poznaje potrebe Međimurja ili bilo kojeg drugog kraja, od onih koji su direktnom voljom građana izabrani da obnašaju vlast u svojim sredinama.
Rekao je da osnivačka prava neće riješiti probleme u hrvatskom zdravstvu jer naveće dugove ne stvaraju opće i županijske bolnice, već ustanove pod ingerencijom države – kliničke bolnice i centri.
„Međimurska županija se kao osnivač zdravstvenih ustanova, ponašala štedljivo i racionalno te izgradila zdravstveni sustav u skladu s potrebama stanovništva te su u provedbi brojni razvojni projekti. Potpisani su ugovori o dodjeli sredstava iz EU fondova, a Županija je potpisnik ugovora i o dodjeli bespovratnih sredstava za izradu projektne dokumentacije za nove projekte, te prijave na natječaje za sredstva nacionalnih i europskih fondova, stoga izražavam bojazan da će se dinamika realizacije spomenutih projekata značajno komplicirati.“ , dodao je.
S obzirom na to da izmjene na snagu stupaju od iduće godine, poručio je da će se do posljednjeg trenutka boriti da se ta odluka promijeni te da u inat odlukama koje su protivne za međimurski zdravstveni sustav, ulaganja u isti neće stati. “Nešto što je izglasano u Hrvatskom saboru ne znači da nije podložno izmjenama.”, rekao je.
Župan je posebno izrazio nezadovoljstvo jer je, kako je rekao, za Zakon koji nije u interesu žitelja našega kraja, glasao i saborski zastupnik iz Međimurja rekavši da je time birao interese stranke ispred interesa kraja i građana koje predstavlja.
Županijski vijećnik Pavlic, na čiju su inicijativu pokrenuti amandmani, rekao je da je to udarac za Međimursku županiju jer se uskraćuje mogućnost da sama odlučuje o svom zdravstvenom sustavu te da se Hrvatska centralizira protivno europskim vrijednostima.
Saborska zastupnica Ban-Vlahek je prozvala saborskog zastupnika Dražena Srpaka i Veljka Kajtazija koji su, kako je rekla, ljudi koji tvrde da brane interese Međimurja, a glasali su za prelazak županijske bolnice u ruke države. Marić je dodala da se izmjenama neće riješiti gorući problemi u hrvatskom zdravstvu.