U Maloj vijećnici Međimurske županije predstavljeni su rezultati Javnog poziva za sufinanciranje povećanja korištenja obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama na području Međimurske županije.
Već tradicionalno Županija provodi ovaj javni poziv, a zbog iznimno velikog interesa i uspjeha istog, u 2024. godini Međimurska županija značajno je povećala sredstva, podigavši proračun na 100.000 eura, gotov dvostruko u odnosu na prethodne godine.
Župan Matija Posavec poručio je kako je ovo pokazatelj zainteresiranosti građana za prelazak na obnovljive izvore energije, ali i odlučnosti Međimurske županije da predvodi energetsku tranziciju prema održivoj budućnosti.
“Mi smo prošle godine osigurali 60.000 eura u proračunu i dobili smo 107 prijava od čega je 84 dobilo odobrenje. To znači da su deseci naših obiteljskih kuća dobile priliku za prelazak na obnovljive izvore energije. Kako nam je to bio pokazatelj da postoji veliki interes, gotovo smo udvostručili sredstva i povećali ih na 100.000 eura. Ove godine pristiglo je čak 150 prijava od čega je 129 prijava odobreno.”
Župan je najavio i novi javni poziv iduće godine te povećanje sredstava.
Pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Međimurske županije Darko Radanović istaknuo je da se po obiteljskoj kući moglo dobiti najviše 1200 eura, a zbog velikog broja prijava natječaj je zatvoren već za mjesec dana.
“Građani su se mogli prijaviti za izradu za više mjera: mjera izrade energetskog certifikata i izvješća o energetskom pregledu, mjera izrade glavnog elektrotehničkog projekta fotonaponske elektrane, dizalice topline, za mjeru ugradnje sustava sa sunčanim toplinskim kolektorom i mjera za koju je bilo najviše prijava: ugradnje fotonaponske elektrane.Potporu su građani mogli kombinirati i s drugim dobivenim potporama iz javnih poziva općina, gradova ili fondova, a važno je bilo da ukupno dobivena sredstva ne premašuju 100 % vrijednosti projekta.”, poručio je Radanović.
Međimurska energetska agencija MENEA koordinira ovaj i slične projekte, čiji direktor Alen Višnjić je rekao da je ukupno instalirano 573 kW snage fotonaponskih elektrana na 77 obiteljskih kuća.
“Instalirane fotonaponske ili sunčane elektrane godišnje na naše podneblje proizvode 660MWh električne energije, a ako se uzmu u obzir prosječne tržišne cijene zajedno s energijom koja se proizvede, na kraju ispada da će građani uštedjeti godišnje nešto više od 100.000 eura umjesto da plaćaju opskrbljivaču električne energije.”
Ovaj Javni poziv primjer je kako lokalna zajednica može aktivno doprinijeti globalnim ciljevima zaštite okoliša i održivog razvoja, poručili su.