Nakon nešto više od tri godine završio je pilot projekt EU Jamstvo za svako dijete u Hrvatskoj koji je UNICEF u suradnji s partnerima provodio u Međimurskoj županiji i koja se pokazala kao primjer integracije romske djece u zajednicu.
Kroz projekt je uspostavljeno pet Centra za djecu i obitelji u romskim naseljima u sklopu općina Orehovica, Mala Subotica, Podturen, Nedelišće i Pribislavec. Bilo je uključeno više od 2,5 tisuće djece i oko dvije tisuće roditelja kroz pristup integriranim uslugama zaštite djece i podrške obiteljima, uslugama rane intervencije u djetinjstvu te inkluzivnom i kvalitetnom predškolskom odgoju i obrazovanju.
“Shvatili smo da je vrlo važno da se podrška pruža tamo gdje oni žive, a ne da moraju ići negdje drugdje da bi dobili te usluge.” – rekla je na završnoj konferenciji danas u Čakovcu Regina Castillo, predstojnica UNICEF-ova ureda u Hrvatskoj. Rad s djecom od najranije dobi utječe na njihov kasniji životni uspjeh, dodala je.
Integrirani pristup i resorna suradnja pokazali su se najboljim rješenjem kako bi se najranjiviju skupinu integriralo u zajednicu.
Župan Matija Posavec je podsjetio da je Međimurska županija još prije 10 godina formirala predškolu za romsku djecu što je dalo rezultate u povećanju broja djece koja završavaju osnovnoškolsko obrazovanje. Godinama se upozoravalo državu i nadležne institucije na potrebu djelovanja prema potrebama na terenu, a što je u konačnici UNICEF prepoznao, dodao je.
“Dobro je da su Centri na samoj lokaciji i optimističan sam da će to dati dugoročni rezultat da djeca budu motivirana da odlaze u vrtić, uče jezik, da imaju socijalne i higijenske navike, da mogu pratiti s ostalom djecom pratiti nastavni plan i program, to se do sada nije moglo, osigurani su im svi uvjeti i sada je samo na onima koji će to koristiti, da tu šansu iskoriste.”, zaključio je.
Kako bi se osigurala održivost projekta idući korak u suradnji s resornim ministarstvom je osnivanje Centra za pružanje usluga u zajednici. U Centrima će biti zaposleni stručnjaci koji će nastaviti pružati usluge koje su do sada implementirane, a sredstva su osigurana kroz NPOO, rekla je državna tajnica u ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Margareta Mađerić.
Projekt je vrijedan 3,2 tisuća eura, a financiran je europskim sredstvima.