Međimurska županija bila domaćin međunarodne konferencije o kriznom upravljanju i jačanju sustava civilne zaštite koja je okupila relevantne predstavnike u tom sustavu. Naglasak je bio na važnosti i jačanju sustava civilne zaštite u vrijeme kada su u porastu rizici od katastrofa.
Civilna zaštita u Međimurskoj županiji ima ključnu ulogu u upravljanju rizicima i reagiranju na prirodne i tehnološke katastrofe kako bi se zaštitilo stanovništvo i imovina. Iz ovogodišnjeg županijskog proračuna 225.000 eura namijenjeno je funkcioniranju, ali i razvoju civilne zaštite čiji najveći dio sustava čine dobrovoljna vatrogasna društva i JVP Čakovec s više od 7 tisuća vatrogasaca.
Najveći izazovi u Međimurju su klizišta na koja se odgovara sanacijama u suradnji s nadležnim institucijama i resornim ministarstvom, rekao je župan Matija Posavec. Rekao je da je sustav civilne zaštite spreman na sve izazove i jedan od najorganiziranijih u zemlji. Podsjetio na situaciju s poplavama prošle godine u kolovozu kada je vodostaj Mure u Murskom Središću dosegnuo rekordnih 543 cm.
– Pravovremena reakcija, koordiniranost, spremnost te preventivne radnje, dokazali su da smo dorasli izazovu i kriza je prošla bez većih šteta., rekao je Posavec.
Kao potpore jačanju civilne zaštite su i projekti koji se odnose na procjene rizika od potresa, jačanju suradnje država članica u intervencijama civilne zaštite u slučaju katastrofa, na primjeni umjetne inteligencije.
Nacionalna strategija sustava razvoja civilne zaštite temelji se na jačanju kapaciteta, sustavnom pristupanju rizicima, jačanju međunarodne suradnje i implementacije najboljih praksi europskih zemalja, rekao je ravnatelj Ravnateljstvo civilne zaštite Damir Trut. Zbog sve izraženijih klimatskih promjena, kao i iskustava iz događaja posljednjih godina od pandemije, ratova i raseljavanja, rekao je da je potreban i novi Zakon o sustavu civilne zaštite.