Na preloškoj tržnici predstavljen je 27. broj “Pikača”, najdugovječnijeg satiričko-humorističkog lista u Hrvatskoj. Ovaj jedinstveni list, koji izlazi od 1939. godine, unatoč povremenim prekidima zbog zabrana, i dalje donosi humor i satiru na aktualne teme koje muče “malog čovjeka”.
Uz glavnog i neodgovornog urednika Ivicu Betija, u ovogodišnjem broju kao poseban gostujući urednik pojavljuje se i umjetna inteligencija, reflektirajući time suvremene trendove i izazove digitalnog doba.
Predstavnik Grada Preloga Željko Sokač, koji je sudjelovao u podjeli “Pikača”, naglasio je važnost ovog lista za lokalnu zajednicu:
“I ove godine Grad Prelog ponosno izdaje svoj najdugovječniji satiričko-humoristički list, koji zahvaljujući ponajviše g. Ivici Betiju, ali i svim autorima koji sudjeluju, uspijeva opstati. U njegovu izradu uključeni su brojni suradnici, među kojima je i Hrvatsko društvo karikaturista, kao i naš međimurski karikaturist Damir Novak.”



“Pikač” se izrađuje isključivo na volonterskoj bazi, a karikature pristižu ne samo iz Hrvatske već i iz širom svijeta, uključujući Kolumbiju, Slovačku, Austriju i Mađarsku. Unatoč vremenu koje, kako kažu organizatori, “nije baš za smijanje”, list nastavlja svoju misiju:
“U doba kada se svaka riječ pažljivo važe i tumači, a šala se sve rjeđe prihvaća, važno je sačuvati tradiciju satire i humora. Nadamo se da će ‘Pikač’ barem na trenutak nasmijati ljude i pronaći put do što više domova u Gradu Prelogu”, poručuje Željko Sokač koji je uz direktora TZ Grada Preloga Marka Židova dijelio list građanima na preloškoj tržnici.
Besplatni primjerci PIKAČ-a dostupni su u trgovinama, kioscima te u prostorijama Grada Preloga. Svi zainteresirani pozvani su da se iduće godine uključe u stvaranje novog broja sa svojim satiričnim tekstovima i ilustracijama.
Foto: Filip Švenda / Studio M (Uvjeti korištenja):





















