U Hrvatskoj je ukupno 105 zaraženih osoba koronavirusom, među kojima je devet zdravstvenih radnika, rečeno je na konferenciji za medije Navionalnog stožera civilne vlasti.
Dvadeset i četvrti dan od pojave prvog pacijenta u Hrvatskoj, epidemiološka situacija je i dalje vrlo dobra. Pet osoba je ozdravilo, a svi zaraženi su stabilno i nema podataka o pogoršanju.
U Međimurskoj županiji i dalje nema potvrđene osobe zaražene virusom COVID-19, rečeno je na današnjoj konferenciji za medije koja je održana na parkiralištu iza Županijske bolnice Čakovec i Doma zdravlja gdje je otvorena dežurna ambulanta i postavljeni su šatori (FOTO/VIDEO).
Hrvatska je epidemiološka situacija jako dobra, u odnosu na susjedne pogođene zemlje, primjerice u Italiji je u posljednja 24 sata zaraženo 5000 novih osoba, piše na službenoj stranici Nacionalnog stožera civilne vlasti.
Podsjetimo da je u ponoć je na snagu stupio čitav niz mjera Nacionalnog stožera civilne zaštite u svrhu sprječavanja širenja zaraze novim koronavirusom u trajanju od 30 dana.
>> Odluke Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske koje su od danas na snazi
Hrvatska vojska ispred KB Dubrava podiže šator i ekspedicijski kamp
HV kao dio sustava domovinske sigurnosti pružila je pomoć Ministarstvu zdravstva osiguranjem dodatnih prostornih kapaciteta za zbrinjavanje pacijenata. Pripadnici Hrvatske vojske započeli su danas s podizanjem šatora i ekspedicijskog kampa ispred Kliničke bolnice Dubrava u Zagrebu, kapaciteta 270 kreveta za prihvat oboljelih pacijenata.
Naime, sukladno zahtjevu Ministarstva zdravstva i Odluci Vlade RH, Hrvatska vojska kao dio sustava domovinske sigurnosti pruža pomoć Ministarstvu zdravstva osiguranjem dodatnih prostornih kapaciteta za zbrinjavanje pacijenata postavljanjem samoodrživog ekspedicijskog kampa i potrebnih kapaciteta šatora tipa Alaska u sklopu primarnog intenzivističkog centra, u dijelu KB Dubrava koji zadovoljava specifične potrebe.
Odluka je donesena u skladu s potrebama provedbe mjera zaštite građana Republike Hrvatske tijekom epidemije širenja koronavirusa i osiguranja odgovarajuće zdravstvene zaštite oboljelim pacijentima i u sklopu primarnog intenzivističkog centra u Kliničkoj bolnici Dubrava u Zagrebu.
Zapovjednik Zapovjedništva za potporu general-bojnik Mladen Fuzul pojasnio je o kakvoj vrsti kampa se radi istaknuvši: „Ovdje je u planu podignuti kamp kao smještajnu jedinicu, a trenutno u ovoj fazi, smještajna jedinica ima kapacitet za više od 200 ljudi. Kamp je inače samoodrživ, ali smo u dogovoru s Ministarstvom zdravstva odlučili da ćemo za sada razviti samo smještajne jedinice“.
Pripadnici Zapovjedništva za potporu formirani su u četiri tima i u mogućnosti su raditi i tri smjene, a cilje je postaviti kamp do subote.
Naime, samoodrživi ekspedicijski kamp služi za smještaj postrojbe veličine oko 300 vojnika, primarno u inicijalnoj fazi ratnih, ali i mirnodopskih misija/operacija u ekstremnim uvjetima. Radi se o samoodrživom šatorskom kampu za ekstremne uvjete koji služi u primjeni u terenskim uvjetima, ali je namijenjen i za civilnu uporabu u slučaju humanitarnih katastrofa, priopćili su iz MORH-a.