Knjiga Nematerijalna baština Međimurja i novi godišnji kalendar Muzeja Međimurje promovirani su jučer u Riznici Međimurja.
Nakon otvaranja Riznice Međimurja, knjiga je bila logičan slijed, rekla je ravnateljica Muzeja Maša Hrustek Sobočan. – I Muzej i Međimurje napokon su dobili knjigu koja na jednom mjestu okuplja našu nematerijalnu baštinu i iz koje se možemo podsjetiti, nešto novo naučiti ili pak je nekome pokloniti. – rekla je Hrustek Sobočan.
Zlatarenje u Donjem Vidovcu, čipkarstvo u Svetoj Mariji ili pak Svetomarska toponimija, Međimurska popevka, Štrigovska ili Kotoripska skupina govora, umijeće izrade črnih pisanica u Donjoj Dubravi, tradicijsko lončarstvo ili tradicija hrvatskog lovstva neka su od 18 nematerijalnih dobara koja su zaštićena ili su u završnom postupku zaštite.
Ideja za knjigu počela je već s prikupljanjem podataka za Riznicu Međimurja
Sve je krenulo sistematiziranjem podataka prije pet godina u početku priprema za Riznicu Međimurja. Jasno, sve su to podaci koji su postojali i prije, stoga je knjiga zapravo sukus rada svih koji su dugi niz godina prikupljali podatke o nematerijalnoj baštini, rekla je autorica i kustosica etnografskog odjela Janja Kovač.
Publikacija je izdana na hrvatskom i engleskom, a njezina je posebnost što je najvećim dijelom bazirana na fotografijama kako bi odala vizualno bogatstvo, a manje je tekstova koji su pisani jednostavno, bez previše fusnota ili referenciji, kaže autorica knjige.
Dodajmo tome da je istovremeno predstavljen i drugi godišnji kalendar Muzeja Međimurje. Baš kao i knjiga, tematikom je vezan uz našu nematerijalnu baštinu.
Izdavanje su financirali Muzej Međimurja i Međimurska županija.