Trg bana Jelačića 5, 40323 Prelog

FOTO GP Goričan: Vojska, policija, civilna zaštita i carina u kontroli mjera za prijevoz životinja i sirovina

Na prostoru bivšeg graničnog prijelaza Goričan uspostavljena je posebna kontrolna postaja za dezinfekciju vozila koja prevoze žive životinje, mlijeko, meso i druge sirovine. Za sva takva vozila dezinfekcija je obvezna.

U povodu stupanja na snagu novih mjera za suzbijanje širenja slinavke i šapa, danas na bivšem GP Goričan održana konferencija za medije. Središnja tema bila je nova Naredba o mjerama za sprječavanje pojave i rano otkrivanje slinavke i šapa te kuge malih preživača. Riječ je o vrlo zaraznim bolestima koje pogađaju goveda, svinje, ovce i koze, a predstavljaju ozbiljnu prijetnju domaćoj stočarskoj proizvodnji i izvozu.

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, David Vlajčić, istaknuo je kako je nužna dobra koordinacija svih nadležnih institucija – od veterinarske inspekcije, MUP-a i Ministarstva obrane, do Civilne zaštite i Carinske uprave.

“Mjere koje danas stupaju na snagu su privremene, ali ključne. Zajedničkim radom omogućujemo učinkovitu primjenu nove naredbe i postižemo bolju prilagodbu epidemiološkoj situaciji. Time se omogućuje i ponovni promet određenih proizvoda poput mesa i mlijeka koji su prošlog tjedna bili pod zabranom.” – poručio je ministar Vlajčić.

Goričan i Duboševica ključne točke nadzora.

Kontrolne točke u Goričanu i Duboševici označene su kao ključna mjesta za nadzor prometa sirovog mlijeka i živih životinja iz Mađarske i Slovačke. Sva vozila moraju biti dezinficirana, a mlijeko se nakon ulaska u Hrvatsku obvezno prerađuje. Prijevoznici su dužni posjedovati službenu potvrdu o provedenoj dezinfekciji.

Uvoz živih životinja iz navedenih zemalja i dalje je zabranjen. Iznimka su vozila u tranzitu iz trećih zemalja, no i ona prolaze stroge kontrole.

Iako Mađarska i Slovačka trenutačno nemaju novih prijavljenih slučajeva slinavke i šapa, mjere opreza ostaju na snazi, posebice za područja unutar ograničenih zona. Proizvodi poput mesa, mlijeka, kolostruma, vune i kože mogu se uvoziti ako dolaze izvan tih područja.

Stroge biosigurnosne mjere za sve subjekte

Za sve vlasnike osjetljivih životinja uvedene su stroge biosigurnosne mjere. One uključuju kontrolu ulaza i izlaza na farmama, dezinfekciju ljudi i vozila, odvojeno držanje novih životinja, korištenje zaštitne odjeće, deratizaciju, odgovorno zbrinjavanje otpada i pravilno skladištenje hrane.

Prijevoznici su također dužni dokazati da su njihova vozila temeljito očišćena i dezinficirana.

Ministarstvo poljoprivrede apelira na stočare i sve uključene subjekte da se pridržavaju svih propisanih mjera. U slučaju pojave bilo kakvih sumnjivih simptoma kod životinja, potrebno je odmah kontaktirati ovlaštene veterinare.

Podijeli:

Pošaljite nam vijest

Dragi naš slušatelju, ovo je tvoja prilika da postaneš naš reporter-suradnik! 🙂

Naš e-mail: radio@studiom.hr čeka tvoju poruku – pošalji nam zanimljivost iz svog mjesta, zabilježi događaj mobitelom ili fotoaparatom, a javiti nam se možeš i na našem Facebook profilu.

Najzanimljivije vijesti/dojave/fotografije objavit ćemo na našem portalu www.studiom.hr i društvenim mrežama te u radijskom programu.

*Slanjem vijesti ili fotografije dajete privolu da Studio M smije koristiti za unos u zbirku osobnih podataka i njihovo obrađivanje, a sa svrhom objave na portalu www.studiom.hr ili društvenim mrežama radija Studio M, kao i u radijskom programu.

Privatnost

Ova web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima pohranjene su u vašem pregledniku i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje vas kada se vratite na našu web stranicu i pomažete našem timu da razumije koje su informacije na našoj web stranici vama zanimljive i korisne.

Možete promjeniti postavke kolačića preko kartica s lijeve strane.