Dan antifašističke borbe državni je praznik u Republici Hrvatskoj koji se obilježava 22. lipnja u znak sjećanja na dan kada je 1941. u šumi Brezovica kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred što je označilo početak organizirane narodnooslobodilačke borbe u Hrvatskoj.
Ovaj praznik ima poseban značaj u Međimurju jer je zahvaljujući antifašistima i narodnooslobodilačkoj borbi po završetku 2. svjetskog rata Međimurje vraćeno matici Hrvatskoj.
Dan antifašističke borbe obilježen je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Spomen ploče na Palači Zrinskih u Čakovcu, podno Spomenika žrtvama 2. svjetskog rata na čakovečkom groblju te kod Spomen-obilježja poginulima u Drugom svjetskom ratu u Svetom Jurju u Trnju.
Svečanost obilježavanja organizirali su Međimurska županija, Grad Čakovec, Općina Donji Kraljevec i Udruga antifašističkih boraca i antifašista Međimurja. Obilježavanju su, između ostalih, nazočili predstavnici Policijske uprave Međimurske, članovi Udruge Josip Broz Tito Međimurske županije i građani.
Na povijesne okolnosti i zbivanja 1941. godine osvrnuo se predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurja Miljenko Zorko, dok su župan Matija Posavec i gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini istaknuli da se prisjećanjem na ovakve obljetnice odaje zahvalnost i počast žrtvama.
Na groblju u Svetom Jurju u Trnju obilježavanje je predvodio načelnik Općine Donji Kraljevec Miljenko Horvat koji je u svom govoru naglasio da vrijednosti i zahvalnost za slobodu za koje su mnogi ginuli, treba prenositi na mlade generacije.
Nakon obilježavanja, u Društvenom domu održano je predstavljanje knjige Međimurje u Drugom svjetskom ratu autora Vladimira Kalšana.