Ukupno 329 hrvatskih srednjoškolaca ove je godine ostvarilo prva tri mjesta na 32 državna ili međunarodna natjecanja, a među njima je i devet naših učenika. Oscarima državnog znanja nagarađeni su Sebastijan Zadravec (natjcanje iz njemačkog jezika), Martin Josip Kocijan (natjecanje iz matematike), Filip Bacinger te Juraj Barlek (natjecanje iz fizike u eksperimentalnim radovima), Tin Hrgović (natjecanje iz geografije), Vanja Karanović (natjecanje iz područja informatike i računarstva – Infokup), Ivana Vadlja te Žanina Mavrin (natjecanje-izložba učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti) i Lukas Novak (natjecanje iz matematike), a potonji je osvojio i Oscar znanja iz međunarodnih natjecanja za broncu s osme srednjoeuropske matematičke olimpijade.
Prilikom prijema oscarovac čakovečke gimnazije Josip Štolcer Slavenski, Juraj Barlek, istaknuo je: „Lijepo je ostvariti neki rezultat nakon truda i napornog rada, a još je ljepše kada to netko vrednuje.“
Podsjetimo da je četverto naših učenika dobilo i HEP-ovu nagradu Imam Žicu kojom se nagrađuju učenici koji postižu najbolje rezultate na državnim natjecanjima iz matematike, fizike, eksperimentalne fizike i elektrotehnike Tako su Filip Bacinger i Juraj Barlek nagrađeni za uspjeh na državnom natjecanju za ekperimentalne radove u fizici, a Martin Josip Kocijan i Lukas Novak za upjeh na državnom natjecanju iz matematike.
Osim njih, prijemu je nazočio i maturant čakovečke gimnazije Filip Tisaj koji je ove godine na državnoj maturi sa stopostotnom točnošću riješio ispite iz matematike i fizike. „Bilo je lako, riješio sam svih 30 zadataka bez greške. Ne učim puno, matematička gimnazija i profesori zaintrigirali su me za te predmete.“, skromno je prokomentirao Filip čija je želja, kako je rekao, daljnje školovanje nastaviti na studiju u austrijskom Grazu.
Dobitnica ovogodišnje nagade Luka Ritz za doprinos promicanju tolerancije, mira i nenasilja je učenica petog razreda osnovne škole Strahoninec, Izidora Mustak. „Od Lukinih roditelja dobila sam posebnu knjigu s posvetom koja mi puno znači, ova nagrada svakako mi je jedna od važnijih.“, istaknula je Dora na prijemu.
Značaje sportske uspjehe ove godine na Svjetkom kupu u Umagu upisali su karatisti kluba Međimurje iz Nedelišća. Luna Hamer osvojila je četvrto mjesto, dok su Leon Marciuš i Lucija Lesjak bili peti. Karatisti Globusa iz Čakovca, Elena i Teo Kečkeš, Josip Slukić te Kristian Topličanec članovi su hrvatske reprezentacije s kojom su se plasirali na Balkansko prvenstvo Hrvatske do 14 godina.
Glazbena pak je priznanja na europskoj i svjetskoj razini dobio dvanaestogodišnji svirač trombona Karlo Horvat, baš kao i mlada violinistica Ana Labazan Brajša koja je svojom izvedbom međimurskih djela upotpunila svečanost.
„Kada se na jedno mjestu okupe najbolji u obrazovanju, sportu ili glazbi, vidimo razlog zašto smo ponosna županija. Imamo puno mladih koji su u velika ostvarenja za naš kraj, ali i zemlju utkali sebe, svoje slobodno vrijeme i ostvarili rezultate koji ostaju. Najmanje što možemo je primiti ih u vijećnici, čestitati im i potaknuti ih da budu i ostanu uzorni građani ovog društva, jer samo tako Hrvatska može ići prema napretku“, rekao je prilikom prijema župan Posavec te je svima okupljenima čestitao u ime prisutnog zamjenika župana Zorana Vidovića i pročelnika UO za društvene djelatnosti Branka Sušeca.
Na samom kraju prijema, oskarovac Vanja istaknuo da je uz upis na Međimursko veleučilište našao i posao u Tehnološko inovacijskom centru te ne misli slijediti trend odlazaka mladih, a na njega se nadovezao Posavec. „Mislim da je to rezultat činjenice da stvaramo uvjete da zadržimo uspješne mlade ljude i pomažemo im u što lakšem ostvarenju svih zacrtanih ciljeva u obrazovanju, uvođenjem novih standarda, kao što su projekti po kojima smo prepoznati, besplatni udžbenici i prijevoz, zatim stipendiranje studenata, studentski krediti, pomoćnici u nastavi. Osiguravamo sve ono što je u okviru naših mogućnosti koje možda za neke nisu velike, ali su dobra poruka koliko vrednujemo i poštujemo rezultate, što ćemo činiti i ubuduće.“, zaključio župan spomenuvši da će se s novom školskom godinom krenuti s jednosmjenskom nastavom u Prelogu te najavio nova ulaganja u obrazovne institucije.