Devet osoba uhićeno je zbog subvencijske prijevare od 9 milijuna eura u Međimurskoj županiji, izvijestio je EPPO.
Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu pokrenuo je istragu protiv devet hrvatskih državljana i jedne pravne osobe zbog sumnje da su počinili subvencijsku prijevaru u vrijednosti većoj od 9 milijuna eura i krivotvorili službene isprave. Kako je izvijestio EPPO, na njihov zahtjev Policijska uprava međimurska danas je uhitila svih devet osumnjičenika.
Iz Policijske uprave međimurske potvrdili su da provode zadnju faze kriminalističkog istraživanja subvencijske prijevare. – Tijekom jutra na području više policijskih uprava uhićeno je više osoba. Tijekom dana provodit će se hitne dokazne radnje, a EPPO će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u ovom predmetu o čemu će pravodobno obavijestiti javnost. – navode iz policije.
Radi se o finalizacije akcije koju su policija i Europsko tužiteljstvo pokrenuli prije više mjeseci, a među uhićenima su kako doznaje Jutarnji list, bivši i sadašnji šefovi Uprave i Nadzornog odbora tvrtke Vajda d. d. iz konzorcija Pivac.
Nakon početka istrage EPPO-a i upada u tvrtku Vajda u lipnju ove godine, Miljenko Pivac odlučio je povući se od 1. kolovoza 2024. godine sa svih upravljačkih funkcija unutar MI Braća Pivac i povezanih kompanija. No, ostao je u Grupi Pivac raditi kao savjetnik Uprave.
EPPO navodi da su u razdoblju od ožujka 2018. do lipnja 2023., bivši i sadašnji predsjednik Uprave, u koordinaciji s predsjednikom i članom Nadzornog odbora, podnijeli više zahtjeva za financiranje u ukupnom iznosu većem od 9 milijuna eura, u sklopu hrvatskog Programa ruralnog razvoja za razdoblje 2014. – 2020., konkretno za poboljšanje dobrobiti životinja u svinjogojstvu.
Potporom sufinanciranom sredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) (85 %) i državnog proračuna Republike Hrvatske (15 %) nadoknađuju se korisnicima izgubljeni prihod i dodatni troškovi nastali ispunjavanjem obveza koje nadilaze standardne zakonske uvjete u uzgoju i tovu svinja. Iako su znali da njihova tvrtka ne ispunjava te uvjete, osumnjičenici su podnijeli krivotvorene prijave za gospodarstva svojih kooperanata.
Tijekom godina, s ciljem lažnog prikazivanja da tvrtka ispunjava tražene uvjete, pet voditelja i kontrolora odjela kooperacije navedenoga društva sačinjavali su dokumentaciju u kojoj su neistinito prikazivali da kooperanti društva primjenjuju propisane obveze iz navedene Mjere u uzgoju i držanju svinja za tov, pa da stoga društvo ispunjava tražene uvjete za dodjelu potpore.
Od ukupno traženih više od 9 milijuna eura, tvrtki je isplaćeno više od 5,4 milijuna eura subvencija Unije. Naime, kada je utvrdila nepravilnosti u postupanju tvrtke, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju uskratila je plaćanje tražene potpore za 2022. godinu u iznosu od 3,6 milijuna eura te je izdala nalog za vraćanje dijela nezakonito primljenih sredstava, što je rezultiralo vraćanjem približno 1,5 milijuna eura.