Trg bana Jelačića 5, 40323 Prelog

Search
Close this search box.

Svjetski dan radija: Stoljeće informiranja, zabave i edukacije

World Radio Day Studio M Foto: Studio M, UNESCO

Foto: Studio M, UNESCO

Danas je poseban dan za radioljupce, slavimo Svjetski dan radija!

13. siječnja odabran je u znak sjećanja na 1946. kada je osnovan radio Ujedinjenih naroda. Ovogodišnja tema osvjetljava i zvanrednu prošlost, relevantnu sadašnjost i obećanje dinamične budućnosti radija“, piše UNESCO.
  • Ovo su Ujedinjeni narodi. Obraćamo se ljudima svijeta! – bile su riječi kojima je započeo svoje emitiranje.

Cilj Svjetskog dana radija, podizanje je svijesti u javnosti i medijima o samoj vrijednost radija, poboljšanju međunarodne suradnje te osiguranja pristupa informacijama putem radija. Prijedlog o obilježavanju iznijela je Kraljevina Španjolska na 187. sjednici UNESCO-ovog Izvršnog odbora.

Iako je prva svjetska radijska postaja KDKA u Pittsburghu počela redovito emitirati još daleke 1920. godine, Svjetski dan radija obilježava se tek od 2011. godine. Njegovo četrnaesto izdanje nosi naziv „Radio: Stoljeće informiranja, zabave i edukacije“.

– Radio je snažan medij za slavljenje čovječanstva u svoj njegovoj raznolikosti i predstavlja platformu za demokratski diskurs, piše UNESCO.

Radio započinje svoje drugo stoljeće kao jedan od najpouzdanijih i najkorištenijih oblika medija na svijetu, unatoč tehnološkim inovacijama koje mijenjaju potrošačke navike medijskih publika.

Jedinstvenost radija prepoznaje se u njegovoj sposobnosti da dopre do najšire publike, predstavi različitosti društva i bude platforma za sve glasove da budu predstavljeni i da se čuju.

– Radio postaje trebale bi služiti različitim zajednicama, nudeći širok izbor programa, gledišta i sadržaja te odražavati raznolikost publike u svojim aktivnostima, piše Europska unija radiotelevizija (EBU).

Svjetski dan radija prilika je za slavljenje radija kao medija te promicanje međunarodne suradnje između radijskih nakladnika. Njegov glavni cilj je promicanje informiranja i slobode izražavanja.

UNESCO ga koordinira okupljajući međunarodne i regionalne radiodifuzne organizacije pri odabiru teme godine, nudeći sadržaj bez autorskih prava koji se može dijeliti ili emitirati, kao i široko korištenje društvenih medija i mrežne stranice za virtualno sudjelovanje radijskih postaja.

Studio M u programu i na društvenim mrežama sa svojim slušateljima obilježava svoj dan – Svjetski dan radija!

Podijeli:

Pošaljite nam vijest

Dragi naš slušatelju, ovo je tvoja prilika da postaneš naš reporter-suradnik! 🙂

Naš e-mail: radio@studiom.hr čeka tvoju poruku – pošalji nam zanimljivost iz svog mjesta, zabilježi događaj mobitelom ili fotoaparatom, a javiti nam se možeš i na našem Facebook profilu.

Najzanimljivije vijesti/dojave/fotografije objavit ćemo na našem portalu www.studiom.hr i društvenim mrežama te u radijskom programu.

*Slanjem vijesti ili fotografije dajete privolu da Studio M smije koristiti za unos u zbirku osobnih podataka i njihovo obrađivanje, a sa svrhom objave na portalu www.studiom.hr ili društvenim mrežama radija Studio M, kao i u radijskom programu.

Zapratite nas

Imate upit za nas?

Naš tim spreman je odgovoriti na Vaša pitanja!