Trg bana Jelačića 5, 40323 Prelog

Search
Close this search box.

Samoborska češnofka dobila europsku zaštitu

Samoborska češnofka 12.2022.

Samoborska češnofka, press konferencija

Hrvatska se može pohvaliti još jednom delicijom koja je upisana u Europski registar oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla.

Na tom popisu sada je i “Samoborska češnofka”.

Riječ je o dimljenoj kobasici za kuhanje koja je proizvedena od usitnjenog svinjskog, goveđeg ili junećeg mesa te masnog tkiva svinja uz dodatak uvarka od svježeg češnjaka i suhog bijelog vina. Posebnost ove suhomesnate delicije je i ručno povezivanje kobasica u par drvenim malim štapićem, a koja ovisi o vještini majstora.

‘Samoborska češnofka’ proizvodi se unutar administrativnih granica grada Samobora i okolnih naselja smještenih u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, na istočnim obroncima Samoborskog gorja.

Samoborska češnofka 12.2022.

Tim povodom u Somoboru je održana konferencija za medije na kojoj se govorilo o značaju projekta.

Predsjednik Udruge Samoborska češnofka Igor Runtas je govorio o putu od početne ideje do realizacije europske zaštite uz podsjetnik da se Samoborska češnofka u samoborskim zapisima spominje još od 1915. godine. Postupak zaštite naziva započeo je u svibnju 2020. godine podnošenjem zahtjeva Ministarstvu poljoprivrede za zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla.

Smatram da je ovo dobar temelj za daljnji razvoj Samobora kao gastrodestinacije te da od ove zaštite koristi mogu imati svi, a ne samo članovi Udruge – poručio je Runtas te zahvalio svim na potpori.

Da će na tu potporu moći računati i u godinama pred nama potvrdila je samoborska gradonačelnica Petra Škrobot. Podsjetila je da je u postupku dobivanja zaštite i samoborski kukuruzni kruh.

Samoborska češnofka 12.2022.

Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije Josip Kraljičković podsjetio je da se prije 20 godina započelo s projektima Županijskih robnih marki na čemu su se stekla vrijedna iskustva u zaštiti autohtonih proizvoda.

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak podsjetio je da je do sad u Hrvatskoj zaštićeno 38 proizvoda EU oznakama. Polovica od njih su suhomesnati proizvodi. Dodao je da zaštićeni proizvodi, uz zaštitu same recepture, donose prepoznatljivost tradicije i kvalitete lokacije. Hrvatska se nalazi na 7. mjestu u Europi po broju zaštićenih proizvoda EU kvalitetom, dodao je.

Uz degustaciju Samoborske češnofke i ponudu samoborskih tradicijskih gastro proizvoda koje je pripremila Udruga Etno Fletno. Zapjevalo se i “Kraj kapele svete Ane” uz Đurđicu Pleše Vujica.

Podijeli:

Pošaljite nam vijest

Dragi naš slušatelju, ovo je tvoja prilika da postaneš naš reporter-suradnik! 🙂

Naš e-mail: radio@studiom.hr čeka tvoju poruku – pošalji nam zanimljivost iz svog mjesta, zabilježi događaj mobitelom ili fotoaparatom, a javiti nam se možeš i na našem Facebook profilu.

Najzanimljivije vijesti/dojave/fotografije objavit ćemo na našem portalu www.studiom.hr i društvenim mrežama te u radijskom programu.

*Slanjem vijesti ili fotografije dajete privolu da Studio M smije koristiti za unos u zbirku osobnih podataka i njihovo obrađivanje, a sa svrhom objave na portalu www.studiom.hr ili društvenim mrežama radija Studio M, kao i u radijskom programu.

Zapratite nas

Imate upit za nas?

Naš tim spreman je odgovoriti na Vaša pitanja!