Nacionalni je dan borbe protiv nasilja nad ženama. Obilježava se u spomen na događaj prije 21 godinu, kada su na Općinskom sudu u Zagrebu, tijekom brakorazvodne parnice, ubijene tri žene. Današnji dan ujedno je u znak sjećanja na sve žene koju su nasilno izgubile svoje živote.
Deklaracija UN-a o eliminaciji nasilja protiv žena iz 1993. godine, definira nasilje nad ženama kao bilo koji čin nasilja koje se temelji na rodu i spolu, a koji za posljedicu ima ili je vjerojatno da će imati, fizičku, seksualnu ili psihološku štetu ili će ženi prouzročiti patnju, uključujući prijetnje takvim radnjama, prisilu ili samovoljno lišavanje slobode u javnom ili privatnom životu.
Nasilje nad ženama prisutno je u svim dobnim strukturama bez obzira na socijalnoekonomski status. Veliki postotak žena čine žene žrtve nasilja u obitelji, često i s tragičnim ishodom, a počinitelj je suprug ili izvanbračni partner. Stoga je važno naglašavati da ono nije privatan problem, već i društveni te educirati javnost o potrebi prevencije putem edukacije, zaštite žrtava i sankcioniranje počinitelja.
Prema podacima Policijske uprave Međimurske, u 2020. godini počinjeno je 176 prekršaja obiteljskog nasilja od strane 182 počinitelja, a među kojima je bilo devet maloljetnika. Dom za žrtve obiteljskog nasilja Sigurna kuća u Međimurskoj županiji ove godine smjestila je 34 korisnika, od čega 16 žena i 18 djece. Zbog nedovoljnog kapaciteta nije se moglo zbrinuti 60 osoba koje trenutno borave u sigurnim kućama u drugim županijama. „Sigurna kuća“ djeluje već deset godina i do sada je pružila dom za 296 korisnika od kojih je 154 djece.
Protekla je 21 godina od stravičnog ubojstva triju žena na Općinskom sudu u Zagrebu. Taj zločin trajna je obveza svim institucijama da predano rade na sprječavanju nasilja nad ženama i u obitelji te da ohrabruju žrtve u prijavljivanju nasilja. pic.twitter.com/DkDMcAIj0I
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) September 22, 2020
Za nasilje nema opravdanja, nasilje ostavlja dugoročne posljedice i obično se manifestira novim nasiljem, stvarajući time začarani krug. Nasilje nad ženama strašnije je time što nisu žene jedine žrtve zlostavljanja, već ono ostavlja ozbiljne, dugotrajne posljedice na djecu. Poistovjećivanje s majkom ili ocem određuje ponašanje djeteta u odnosu s vršnjacima i s drugim ljudima u kasnijem životu, a koje može izazvati zlostavljačko ponašanje.
https://www.instagram.com/p/CEYc3hrD34d/
S obzirom na epidemiološku situaciju uzrokovanom pandemijom COVID-19 virusom, Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Međimurske županije ove godine ne obilježava na uobičajen način Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Temeljna poruka obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama je važnost prepoznavanja i prijavljivanja nasilja kao krajnje neprihvatljivog oblika društvenog ponašanja kojim se krše temeljna ljudska prava i slobode, ali i razumijevanje nasilja kao najčešćeg oblika diskriminacije žena.
be.
U povodu obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, konferenciju za novinare održat će saborski Odbor za ravnopravnost spolova na kojoj će iznijeti statističke podatke o žrtvama obiteljskog nasilja, a najavit će i prijedloge poboljašnja zakonodavnog okvira i inicijative vezane uz problematiku obiteljskog nasilja.
https://www.facebook.com/CenterForCivilCourage/posts/3452665434755843